آموزش کسب و کار الکترونیکی - مدیریت کسب و کار (بخش دوم)

آموزش کسب کار الکترونیکی - بازاریابی - ایمیل مارکیتینگ - تجارت الکترونیکی - بازاریابی مجازی اینترنتی
مدیریت کسب و کار (بخش دوم)
دوشنبه 30 آذر 1394 ساعت 05:02 ب.ظ | نوشته ‌شده به دستمحمود کریمی | ( نظرات )
مدیریت کسب و کار (بخش دوم)

تصمیم گیری 
یكی از بهترین تصمیم‌ها یادگیری این موضوع است كه چگونه تصمیم‌گیرنده خوبی باشید. این امر نیازمند تعهد، درك و مهارت می‌باشد كه بسیار ارزشمند است.

آیا تصمیم گیرنده خوبی هستید؟ 
مراحل مختلف در اجتناب از اشتباهات رایج و ایجاد تصمیم‌گیری كارا را بیاموزید.
تصمیم‌گیری، تصمیم‌گیری،‌ تصمیم‌گیری سؤال این است: آیا شما یك تصمیم‌گیر خوب هستید؟ اگر فكر می‌كنید كه این چنین نیست، هیچ جای غصه نیست. تصمیم‌گیری مهارتی است كه می‌توانید از دیگران بیاموزید. اگرچه بعضی از افراد این مهارت را احتراز از دیگران می‌آموزند،‌ اما فرآیند آن مشابه است. دو نوع تصمیم‌گیری اصلی وجود دارد:

1-     آنهایی كه با استفاده از فرآیند خاص بدست می‌آید.

2-     آنهایی كه تنها مانند یك رویداد است.

مراحل تصمیم گیری نافذ 
این فرآیند در هر موقعیتی می‌تواند بكار رود بخصوص در جائی كه شما نیازمند یك تصمیم‌گیری مهم هستید. اگر از مراحل اصلی تصمیم‌گیری تبعیت كنید، خود را یك تصمیم‌گیرنده كارا‌ در حرفه و زندگی شخصی خود می یابید.

 تا حد امكان مفاد تصمیم ‌گیری خود را تعریف كنید.

 آیا آن واقعا تصمیم خودتان است یا شخص دیگری؟ آیا واقعا نیازمند به این تصمیم گیری هستید؟ (اگر حداقل دو تصمیم اتخاذ نكرده اید، پس هیچ تصمیم گیری صورت نگرفته است.) چه زمانی این تصمیم‌گیری روی داده است؟ ‌چرا تصمیم ‌گیری برای شما مهم است؟‌ چه كسی در این تصمیم‌گیری ذینفع است؟ ارزش این تصمیم گیری برای شما چه میزان است؟ 

 هر راهكاری كه به ذهنتان می‌رسد را بنویسید.

به تصویر كشیدن راه كارهای متفاوت مهم است. هیچ چیزی را سانسور نكنید و بگذارید كه تصورات شما آزادانه ارائه شوند. مطمئن شوید كه همه چیز را ذكر می‌كنید.

فكر می‌كنید كه از كجا می‌توانید اطلاعات مفید بیشتری را به دست آورید.

اگر با انتخابهای زیادی روبرو شوید ممكن است بخواهید اطلاعات زیادی بدست آورید. اطلاعات جدید منجر به راه كارها و انتخابهای بیشتری نیز می‌شود. كسانی كه می‌توانید از آنها اطلاعات بدست آورید، ‌دوستان، ‌همكاران، خانواده، نمایندگیهای فدرال و ایالتی، سازمانهای حرفه‌ای، خدمات آن لاین، روزنامه ها، مجله ها، كتابها و غیره است.

انتخابهای خود را بررسی كنید.

از منابع اطلاعاتی مشابه برای كسب ایده های خاص استفاده كنید. برای هر انتخاب معیار خاص را مشخص كنید. هر چه اطلاعات بیشتر بدست آورید، ذهنتان برای تصمیم‌گیری فعال تر خواهد شد. مطمئن شوید كه همه موارد را یادداشت و بررسی مجدد می‌كنید.

 ذخیره انتخابها.

اكنون شما دارای گزینه های متفاوت هستید و زمان آن رسیده است كه آنها را بررسی كنید و ببینید كدام یك از آنها برای شما كارایی دارد. در ابتدا معیارهای این انتخابها را مشخص سازید. ثانیا به دنبال انتخابهایی باشید كه این امكان را برای شما فراهم سازد تا به بیشترین معیار و امتیاز برسید. ثالثا انتخابهایی را كه با چارچوب و معیار شما سازگاری ندارند را حذف كنید.

نتایج هر انتخاب را به تصویر بكشید.

برای هر انتخاب باقی‌مانده در لیستتان، نتایج را به تصویر بكشید، بدین صورت نقایص شما مشخص می‌گردد.

 یك بررسی واقعی انجام دهید.

كدام یك از انتخابهای باقی‌مانده به واقعیت نزدیك‌تر است؟ هر چه خلاف آن را ثابت كند را حذف سازید.

 كدام گزینه با شما سازگاری دارد.

گزینه ها و انتخابهای باقیمانده را بررسی كنید تا ببینید كدام یك با معیارهای شما سازگاری دارد. اینها تصمیمات كارایی شما هستند. اگر نسبت به تصمیمی كه اتخاذ كرده اید خشنود هستید اما احساس می‌كنید كه با اهداف شما سازگاری ندارند، بدانید كه تصمیم صحیحی نگرفته اید. به عبارت دیگر از این گزینه و انتخاب راضی نیستید، اما نسبت به نتیجه آن حساس هستید. این انتخاب برای شما كارساز نخواهد بود.

شروع كنید.

زمانی كه تصمیمی را اتخاذ می‌كنید، آن را عملی سازید. اگر بخواهید نسبت به آن احساس خوشایندی نداشته باشید موجب اندوه و ناراحتی می‌شود. بهترین كار را در زمان حال انجام دهید. همیشه این فرصت را دارید كه ذهن خود را در آینده تغییر دهید.

ادامه دارد ...

منبع : روزنامه تفاهم

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
نویسندگان
جستجو در سایت
چت روم
چت روم مسابقه ها
لینکدین
آمار الکسا
دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic